تواضع و فروتنی از ویژگی‌های برجسته مرحوم حجت‌الاسلام تاج لنگرودی بود

منبع : خبرگزاری ایکنا کد خبر: 952781
کانون نبأ: استاد حوزه علمیه نبی‌اکرم(ص) گفت: از جمله ارزش‌های اخلاقی مرحوم تاج لنگرودی تواضع و فروتنی فوق العاده ایشان بود.


به گزارش کانون خبرنگاران ایکنا، نبأ، حجت الاسلام محمدمهدی تاج لنگرودی محقق، مؤلف و عالم ربانی روز گذشته دارفانی را وداع گفت.

حجت الاسلام و المسلمین محمد مهدی تاج لنگرودی 22 بهمن سال 1310 در شهر لنگرودمتولد شدند، وی از سن 14 سالگی در حوزه  علمیه لاهیجان مشغول به تحصیل و از سال 1326 تا 1339 برای ادامه تحصیلات دینی وارد شهر قم شده و در درس خارج فقه محضر مرحوم آیت ا.. بروجردی در مسجد بالاسر و درس خارج اصول محضر امام خمینی(ره) در مسجد سلماسی را درک کردند.

 شیخ محمد مهدی تاج لنگرودی در سال 1339 همزمان با هجرت به تهران نویسندگی را با نگارش مجموعه تاج آغاز کرد و تا کنون 51 جلد کتاب به رشته تالیف در آورده اند که از مهم ترین آثار منتشر شده وی می توان به از مدینه تا مدینه، واعظ خانواده، گفتار وعاظ، سیمای امام زمان (عج)، با امام حسین به سوی بهشت، زشت و زیبا، داستان زنان، اخلاق انبیاء، گفتار انبیاء و...  اشاره کرد.برای بررسی و شناخت بیشتر از این عالم ربانی با حجت الاسلام والمسلمین مرتضی اسماعیل پور، استاد حوزه علمیه نبی اکرم(ص) و از دوستان نزدیک ایشان گفتگویی انجام دادیم.

حجت الاسلام والمسلمین مرتضی اسماعیل پور، استاد حوزه علمیه نبی اکرم(ص) و امام جماعت مسجد حضرت ابوالفضل(ع) ستارخان در گفتگو با کانون خبرنگاران ایکنا، نبأ، با نام و یاد خدا و با طلب مغفرت به روح شادروان حجت الاسلام والمسلمین محمد مهدی تاج لنگرودی سخن خود را آغازکرد و افزود: اینجانب مرتضی اسماعیل پور ملقب به خطیب اصفهانی از اولین سال ورودم به حوزه علمیه اصفهان ازسال۱۳۵۰ علاقه فراوانی به خطابه وسخنرانی داشتم و از همان سال  تمرین منبر را شروع کردم  و روزهای پنجشنبه درمدرسه با طلاب تمرین منبر داشتیم ازجمله کتاب هایی که در این راه بهرمند می شدیم کتاب گفتاروعاظ و کتاب واعظ خانواده که  از اثار مرحوم حجت الاسلام والمسلمین تاج لنگرودی  بود.

این کارشناس حوزه دین، قرآن و معارف ادامه داد: از خاطرات آن دوران، مجالس خانوادگی بود که درآن مجالس از کتاب واعظ خانواده مرحوم لنگرودی استفاده می کردیم؛ من آرزو می کردم روزی نویسنده این کتاب ها را ببینم و از ایشان تشکر کنم  تا اینکه زمان گذشت و به تهران آمدم و سال ۱۳۶۷ درمسجد حضرت اباالفضل(ع) ستارخان از طریق جناب حجت الاسلام والمسلمین سید محمد رضا یاسینی با مرحوم حجت الاسلام والمسلمین محمد مهدی تاج لنگرودی آشنا شدم.

این خطیب اصفهانی افزود: زمان گذشت تا اینکه سال ۱۳۷۰ به مسجد نظام مافی برای منبر دعوت شدم ومرحوم تاج لنگرودی ازمنبری های آنجا بودند و اینجا همدیگر را ملاقات می کردیم و من ازخاطرات آن دوران سال۱۳۵۰ برایشان بیان می کردم.

این مفسر قرآن کریم ادامه داد: مرحوم تاج لنگرودی ساکن شهران بودند و بنده حدود ۵ سال درمسجد جامع امام علی(ع) امام جماعت بودم  و هر روز بعد از نماز سخنرانی و هم چنین نهج البلاغه تدریس می کردم.

حجت الاسلام والمسلمین اسماعیل پور اظهار کرد: از جمله ارزش های اخلاقی مرحوم تاج لنگرودی تواضع وفروتنی فوق العاده ایشان و همین طور بسیارخوش مشرب ومهربان بودند. هنگام ورود درمسجد به عنوان اینکه ایشان حق استادی داشتند من کفش ایشان را دربرابرشان قرارمی دادم ایشان ناراحت می شدند ولی بنده می گفتم من به شما مدیون هستم.

استاد حوزه علمیه نبی اکرم(ص) تهران گفت: یک روزی که ایشان وارد مسجدنظام مافی شدند؛ دیدم به سختی راه می روند و متوجه شدم یکی از پاهای ایشان را در اثربیماری قطع کرده اند پرسیدم چرا؟ گفتند به علت بیماری بری بری که واقعا ناراحت کننده بود.

مدرس حوزه علمیه نبی اکرم(ص) تهران با بیان خاطره ای گفت: یکی ازخاطرات زیبایی که از مرحوم حجت الاسلام والمسلمین تاج لنگرودی دارم؛ یک روز از مسجد امام علی(ع) شهران به مرحوم تاج لنگرودی تماس می گیرند و می گویند شما شب های چهارشنبه برای نهج البلاغه بیاید. ایشان در جواب می گویند شما در مسجد، خودتان خطیب اصفهانی دارید چرا از من دعوت می کنید.

وی ادامه داد: یک روز در مسجد نظام مافی هم مرحوم تاج لنگرودی و هم اینجانب منبر داشتیم قبل از منبر، مرحوم تاج لنگرودی ماجرای تلفن را نقل کردند و من پیش خود گفتم این مرد چقدر متواضع است که به یک طلبه احترام می گذارد.

امام جماعت مسجد حضرت ابوالفضل(ع) گفت: ازجمله آثار وجودی ایشان غیر از آثار مکتوب وجود دو فرزند دانشور وفرهیخته است که هر دو ازمبلغان دین  وخدمتگذران اسلام ونظام هستند.

حجت الاسلام والمسلمین مرتضی اسماعیل پور در پایان در یک جمله حجت الاسلام والمسلمین مرحوم تاج لنگرودی معرفی کردند و افزودند: مرحوم حجت الاسلام والمسلمین محمد مهدی تاج لنگرودی، انسانی فرهیخته، خطیبی توانا، نویسنده ای زبر دست و عالمی خدا ترس و معاد اندیش بود که تا آخرین لحظه حیات و زندگی خود ازرهگذر منبر وخطابه وخواندن مصایب آل الله و روضه خوانی امرار معاش می کرد  رضوان الهی شایسته مقامش باد؛ عاش سعیدا ومات سعیدا خداوند ایشان را با پیامبر اکرم(ص) و امامان معصوم محشور فرماید آمین یارب العالمین.

علیرضا برومند

loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 489
چاپ خبر
منبع:خبرگزاری ایکنا

کد خبر:952781

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار