بازدید: 26

دانش آموختگان دانشگاه فنی و حرفه‌ای نمی‌توانند به راحتی وارد بازار کار شوند

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1118657
دانش آموختگان دانشگاه فنی و حرفه‌ای نمی‌توانند به راحتی وارد بازار کار شوند

صالحی عمران گفت: دانش آموختگان دانشگاه فنی و حرفه ای و علمی کاربردی نمی توانند به راحتی وارد بازار کار شوند زیرا آموزش‌های این دانشگاه‌ها بر چسب درجه 2 دارد.

دریافتی///دانش آموختگان دانشگاه فنی و حرفه ای نمی توانند به راحتی وارد بازار کار شوندبه گزارش  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ ابراهیم صالحی عمران، سرپرست دانشگاه فنی و حرفه ای در کنگره ملی آموزش عالی مهارت، فناوری و اشتغال گفت: نگاه تاریخی و تحلیلی به نظام آموزش عالی کشور می تواند کمک زیادی به سیاست گذاری در این موضوع کند. ما در دوره ای پدیده ای به نام گسترش آموزش عالی در کشور را شاهد بودیم که باید در این دوره رشد کمی خواسته ها و ریشه های پدیده را بررسی کنیم. اوج رشد کمی در آموزش عالی و به نوعی در آموزش مهارتی به دوران پس از جنگ مربوط می شود دوره ای که ما آن را بازسازی می نامیم و فکر کردیم که با سرمایه گذاری و توسعه منابع انسانی و تربیت نیروهای انسانی متخصص می توانیم به توسعه دست پیدا کنیم.

وی افزود: اتفاقا راهی که ما برای توسعه منابع انسانی پیش گرفتیم کشورهای دیگر هم در پیش گرفتند و در کشور ما نیز بعد از جنگ تحمیلی اتفاق افتاد. در دوران رشد کمی طبیعی بود که بحث تاسیس و شکل گیری آموزش عالی و آموزش مهارتی هدف اصلی باشد چرا که ما به دنبال این بودیم که این مراکز را توسعه بدهیم و مدیریت آموزش مهارتی نیز شکل خاصی داشت اما ناخودآگاه مدیران آموزشی ما هم سرگرم به تولیدات اداری، تاسیس آزمایشگاه ها و تجهیزات و تامین نیروی انسانی مورد نیاز از استاد تا پرسنل دانشگاهی شدند و وقت عمده مدیران ما سرگرم بهبود این نارسایی ها و کمبودها شد.

صالحی عمرانی تاکید کرد: متاسفانه مدیریت آموزش عالی ما در آن دوره مدیریت خدماتی بود و مدیریتی بود که سرگرم فراهم کردن حداقل های مورد نیاز دانشگاه ها بود. خوشبختانه این دوره پشت سر گذاشته شد و حالا به جایی رسیده ایم که جمعیت دانشجویان کشور به چهار و نیم میلیون نفر رسیده اما بحث اشتغال و بیکاری فارغ التحصیلان به میان آمد و شاخص های متعددی هم در دنیا همین چالش را نشان داد. چنانچه ایران از وضعیت مناسبی در human capital برخوردار نیست.

وی با تاکید بر اینکه یکی از شاخص های مهم کیفیت آموزشی آثار و مشارکت اقتصادی است، گفت: سیاست گذاری های آموزش عالی ما مناسب نیست در حالی که ایران رتبه چهارم در فارغ التحصیلان مهندسی را دارد متاسفانه ما درگیر تقاضای اجتماعی شدیم و تقاضای اجتماعی تبعاتی چون تمایل 60 درصدی داوطلبان کنکور برای رشته های پزشکی را در پی دارد و همین تقاضای اجتماعی نشان می دهد که ما استراتژی و برنامه ملی در عرصه آموزش به طور مطلوبی نداریم که البته این مسائل به بازار کار نیز مربوط می شود و تا تولید ناخالص ملی کشور افزایش پیدا نکند جذب فارغ التحصیلان با مشکل مواجه می شود.

 

سرپرست دانشگاه فنی و حرفه ای اظهار داشت: دانشگاه ها در شرایط جدید دوره انتقال را طی می کنند چرا که در اکثر دانشگاه های دنیا این دانشگاه ها هستند که نقش اجرایی را برعهده دارند.

ضرورت سرمایه گذاری در آموزش مهارتی برای حل مشکل بیکاری

وی با تاکید بر سرمایه گذاری در آموزش مهارتی توضیح داد: برای آنکه بتوانیم مشکل بیکاری را حل کنیم سرمایه گذاری در آموزش مهارتی اهمیت زیادی دارد اما در این قضیه نباید افزایش بی رویه داشته باشیم باید سازوکارهای خاصی برای آموزش مهارتی وجود داشته باشد.

صالحی عمرانی گفت: متاسفانه بسیاری از دانش آموختگان دانشگاه فنی و حرفه ای و علمی کاربردی نمی توانند به راحتی وارد بازار کار شوند چرا که هنوز آموزش هایی که در این دانشگاه ها ارائه می شود بر چسب درجه دوم دارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ما باید آموزش های مهارتی را مطابق با فناوری و تکنولوژی های نوظهور پویا کنیم و آموزش هایی که در دانشگاه فنی و حرفه ای ارائه می شود باید انعطاف پذیری نسبت به بازار کار داشته باشد چرا که این آموزش ها مانند دیگر آموزش هایی که در دانشگاه های کشور ارائه می شود، نیست و آموزش های مهارتی مستقیما با بازار کار ارتباط دارد.

 

انتهای پیام/